News Archive

Randolph College Students Recognized at Year-End Awards Ceremony

Students receive academic and leadership awards at April 27 event

4/29/2011 11:18:31 AM

   

LYNCHBURG—Randolph College recognized a multitude of students for leadership and academic scholarship Wednesday, April 27 during the annual awards ceremony.

Leadership Awards

Circle K International (all students) Community Builder Award

Initiative Award Wazhma Furmuli

Outstanding Behind-the-Scenes Contributor Rachel Cox

Outstanding Contributor to Cross-Cultural Awareness Zara Sibtain

Student Organization Advisor of the Year Kimberly Sheldon

Student-Mentor Award Aaron Humphreys

Student of the Year Elizabeth Zehl

Virginia Hill Worden Award Jerry Wells

Volunteer Achievement Award Marja Copeland

Dean’s Leadership Award Catherine Khoo

Ambassador Award 1 Catherine Khoo

Ambassador Award 2 Caleb Moxley

Helen Owen Calvert 1 Catherine DeSilvey

Helen Owen Calvert 2 Jennifer Bundy

Helen Owen Calvert 3 Sara Taylor

3-Year Service Award Eric Struble

Dorothy Hughes Award Katharine West-Hazlewood

Dorothy Hughes Award, Honorable Mention Alison Trcka

Tutor of the Year Catherine Khoo

Student Government

  • President Carl Coffey
  • Vice-President Marja Copeland
  • Secretary Megan Dillard
  • Treasurer Khandarmaa Enkhbold
  • Social Violations Chair Annamarie Pagel
  • Judiciary Chair Aneliese Apala

The following students received academic awards:

DEPT

AWARD

Art

Rachel Trexler Ellis '44 Art Prize for Excellence

Eileen Buckingham

Joanna Bourque

Biology

Sophomore Biology Award

Treasa Bryant

Woyni Teklay

Biology

Ann Grant Gerhardt Scholarship

Angelina Haines

Biology

Grace Taylor Wiltshire HA Award

Eric van Staalduinen

Chemistry

James Lewis Howe Award

Poojan Pyakurel

Chemistry

Departmental Award for Outstanding Achievement

Sara Goldstein

Chemistry

CRC Freshman Chemistry Award

Zahra Adahman

Chemistry

Analytical Chemistry Award

Madeline Carmain

Classics

Exemplary Classics Student Award

Rhiannon Knol

Communication Studies

James Carey/Marie Nichols Award for Excellence in Communication Studies

Arielle Orem

Communication Studies

Carla Heath/James Hoban Award

Julianna Joyce

Samantha Wittie

Dance

Helen McGehee Award

Angelina Carilli

Isabelle Dom

Dance

Genia Melikova Award

Stephanie Defillo

Dance

Sally Spencer Award

Foluke Beveridge

Martin Wiley

Dance

Eleanor Struppa Departmental Award

DuQuan Little

Economics & Business

Carl Stern Award for Excellence in Economics

Wenjun Xu

Economics & Business

Stan Marshall Award for Excellence in Business

Wazhma Furmuli

Education

Outstanding Secondary Intern Teaching Award

Cameron Shepherd

Education

Kathleen Bowman Research Award

Brooke Mlaka

English

Academy of American Poets

Maggy Roza

English

Academy of American Poets - First Honorable Mention

Olivia Groff

English

Academy of American Poets - Second Honorable Mention

Marilea Showalter

English

Sarah I. Davis Award in American Studies

Marilea Showalter

English

John P. Kirby Award for Explication

Jerry Wells

English

Charlotte Stephenson Oresman '41 Prize for Humor

Anneka Freeman

English

Margaret I. Raynal First-Year Essay Award

Emma Bartholomew

English

Margaret I. Raynal Fiction Award

Jerry Wells

English

Margaret I. Raynal Fiction Award, Runner-Up

Anneka Freeman

Environmental Studies

Outstanding Environmental Studies Student

Adam Eller

Environmental Studies

Senior Award

Ludovic Lemaitre

French

Prix de l'Alliance Francaise

Khandarmaa Enkhbold

Wenjiao Liu

History

Lura Lee Cannon Stephen '11 Prize in History

Kathleen Conti

Annamarie Pagel

Maier Museum of Art

Helen Owen Calvert Writing Award

Jennifer Bundy

Catherine DeSilvey

Mathematics

Catherine I. Hastings Prize

Caleb Moxley

Guan Wang

Mathematics

Outstanding First-Year Math Student

Martin Genev

Music

Outstanding Student Award

My Hoang

Kana Miura

Physics

Outstanding First Year Physics & Engineering Student

Tim Slesinger

Colton Wood

Physics

Outstanding Major Award

Jim Kwon

Physics

Outstanding Contributor to Science Education

Justin DeSmith

Psychology

Outstanding Academic Achievement Award

Jerry Wells

Religious Studies

Edwin A. Penick Award for Excellence in Religion

Lindsay Wood

Sociology

J. Kenneth Morland Award

Octavia Rodney

Sociology

J. Kenneth Morland Award, Honorable Mention

Aisha Smith

Sociology

Shirley W. Strickland Award

Katherine Turner

Spanish

The Charlotte Daniels Stern Award

Joanna Morales

Spanish

The Helen Edwards Morrison Award

Brandon Morgan

Theatre

Academic Achievement Award

Marian van Noppen

Writing Board

Best Long Paper

Karl Speer

Writing Board

Best Short Paper

Elizabeth Zehl

Biology

Ann Grant Gerhardt Scholarship

Angelina Haines

Biology

Grace Taylor Wiltshire HA Award

Eric van Staalduinen

Chemistry

James Lewis Howe Award

Poojan Pyakurel

Chemistry

Departmental Award for Outstanding Achievement

Sara Goldstein

Chemistry

CRC Freshman Chemistry Award

Zahra Adahman

Chemistry

Analytical Chemistry Award

Madeline Carmain

Classics

Exemplary Classics Student Award

Rhiannon Knol

Communication Studies

James Carey/Marie Nichols Award for Excellence in Communication Studies

Arielle Orem

Communication Studies

Carla Heath/James Hoban Award

Julianna Joyce

Dance

Helen McGehee Award

Angelina Carilli

Dance

Genia Melikova Award

Stephanie Defillo

Dance

Sally Spencer Award

Foluke Beveridge

Dance

Eleanor Struppa Departmental Award

DuQuan Little

Economics & Business

Carl Stern Award for Excellence in Economics

Wenjun Xu

Economics & Business

Stan Marshall Award for Excellence in Business

Wazhma Furmuli

Education

Outstanding Secondary Intern Teaching Award

Cameron Shepherd

Education

Kathleen Bowman Research Award

Brooke Mlaka

English

Academy of American Poets

Maggy Roza

English

Academy of American Poets - First Honorable Mention

Olivia Groff

English

Academy of American Poets - Second Honorable Mention

Marilea Showalter

English

Sarah I. Davis Award in American Studies

Marilea Showalter

English

John P. Kirby Award for Explication

Jerry Wells

English

Charlotte Stephenson Oresman '41 Prize for Humor

Anneka Freeman

English

Margaret I. Raynal First-Year Essay Award

Emma Bartholomew

English

Margaret I. Raynal Fiction Award

Jerry Wells

English

Margaret I. Raynal Fiction Award, Runner-Up

Anneka Freeman

Environmental Studies

Outstanding Environmental Studies Student

Adam Eller

Environmental Studies

Senior Award

Ludovic Lemaitre

French

Prix de l'Alliance Francaise

Khandarmaa Enkhbold

History

Lura Lee Cannon Stephen '11 Prize in History

Kathleen Conti

Maier Museum of Art

Helen Owen Calvert Writing Award

Jennifer Bundy

Mathematics

Catherine I. Hastings Prize

Caleb Moxley

Mathematics

Outstanding First-Year Math Student

Martin Genev

Music

Outstanding Student Award

My Hoang

Physics

Outstanding First Year Physics & Engineering Student

Tim Slesinger

Physics

Outstanding Major Award

Jim Kwon

Physics

Outstanding Contributor to Science Education

Justin DeSmith

Psychology

Outstanding Academic Achievement Award

Jerry Wells

Religious Studies

Edwin A. Penick Award for Excellence in Religion

Lindsay Wood

Sociology

J. Kenneth Morland Award

Octavia Rodney

Sociology

J. Kenneth Morland Award, Honorable Mention

Aisha Smith

Sociology

Shirley W. Strickland Award

Katherine Turner

Spanish

The Charlotte Daniels Stern Award

Joanna Morales

Spanish

The Helen Edwards Morrison Award

Brandon Morgan

Theatre

Academic Achievement Award

Marian van Noppen

Writing Board

Best Long Paper

Karl Speer

Writing Board

Best Short Paper

Elizabeth Zehl





| |

CONTACT: Brenda Edson, Director of College Relations
434-947-8142